Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola Eötvös József Gimnáziuma

ejg emberekIntézményünk, az Eötvös József Gimnázium története 24 éves múltra tekint vissza. 1989-ben kezdte meg tevékenységét idegen nyelvi, anyanyelvi kommunikáció, mikrobiológia és számítástechnika fakultációkkal. Intézményünk 1997-ben vette fel Eötvös József nevét. 2004-ben gimnáziumunk tagja lett a Szeged és Térsége Nevelési Oktatási Intézmények Szövetségének, majd 2007-től Szeged Megyei Jogú Város fenntartásából a Szegedi Kistérség Többcélú Társulása fenntartásába került át, ekkor lett a Szeged és a térség településeinek több általános iskoláját, óvodáját, valamint pedagógiai szakszolgálatait tömörítő egységes közoktatási intézmény székhelyintézménye. Az iskolák 2013. január 1-jétől állami fenntartásba kerültek, gimnáziumunk az intézmény 2 szegedi és 3 térségi általános iskolai feladatot ellátó tagintézményével együtt, változatlan szervezetben került a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartásába.

A gimnázium pedagógiai programját az új Nemzeti alaptanterv előírásainak eleget téve módosítottuk. A hagyományos angol nyelvi tagozat, és biológia tagozat mellett magyar-történelem (humán) tagozatot, valamint média-informatika tagozatot indítunk. Általános tantervű osztályainkban a hagyományainknak megfelelően már kilencedik évfolyamtól választható a testnevelés, illetve a rajz emelt szintű képzés. Az iskolánk diákja volt Vajda Attila, a pekingi olimpia bajnoka, Tóth Tímea többszörös kickbox világbajnok, és sok más NB I. szintű és magyar válogatott sportoló. Volt diákjaink közül többen, köztük Törteli Lilla és Csanádi Hajnalka festőművészként folytatták művészi pályájukat, jelenleg a Szegedi Szépmíves Céh tagjai. Mindezek mellett a tizenegyedik évfolyamtól heti két órában a kétszintű érettségire felkészítő fakultációt is biztosítunk. Tanulóink többsége szegedi, de a térségi tagiskoláink tanulói közül is hagyományosan sokan választják iskolánkat.

 

Tanulóink nyelvi kompetenciáinak gyarapítása kiemelt célunk, ezért egyedülálló idegen nyelvi kínálatot biztosítunk számukra: az angol, német, francia és olasz nyelv mellett itt folyik városunkban középszinten egyedül szerb nyelvi képzés. A sikeres angol nyelvi tagozatunkon két angol nyelvi lektort alkalmazunk az intézmény megalapítása óta. A nyelvi képzés magasabb szintre emelése érdekében az AIESEC-programon keresztül az elmúlt években hathetes időszakokra olasz, német és kínai anyanyelvi lektorok érkeztek önkéntesként iskolánkba, ezt a programot a jövőben is folytatni tervezzük.

Gimnáziumunk a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének partneriskolája. A kínai nyelv oktatására anyanyelvi tanárok jönnek hozzánk Kínából a Konfuciusz Intézeten keresztül. A kínai nyelvet második, illetve harmadik idegen nyelvként oktatjuk, ennek során felkészítjük tanulóinkat a kínai nyelvi érettségi vizsgára, és a HSK kínai nyelvvizsgára.

Több tanév bevált gyakorlatát folytatva intézményi szinten próbanyelvvizsgát szervezünk, ebben a gimnázium tizenegyedik évfolyamos tanulói vesznek részt. Ezt az idegen nyelvi kompetenciamérést a kilencedik, tizedik és tizenegyedik évfolyamon a kötelező érettségi tantárgyakból szervezett évfolyamvizsgák egészítik ki. A belső vizsgadolgozat az írásbeli érettségi szabályait követve több órás írásbeli feladatlap megoldását jelenti tanulóink számára. A feladatlapok összeállításban és javításban az érintett munkaközösségek tanárai vesznek részt. A szakmai tapasztalatok egyértelműen a próbavizsgaforma létjogosultságát igazolják: segíti a tanulót az adott évfolyam tananyagából átfogó ismeretek elsajátításában, a számonkérés formája pedig az érettségi vizsgához nyújt gyakorlatot.

Gimnáziumunkban kiemelt szerepet kap a tanulók és nevelők informatika tudásának gyarapítása.. A program sikerét jelzi, hogy tanulóink és tanáraink közül is sokan teszik le a teljes ECDL vizsgához szükséges modulvizsgákat. Ezt az Európában elismert, az Európai Unió által is támogatott informatikai vizsgát évente körülbelül egy osztálynyi diák, és a vizsgaközpont 2008 évi alapítása óta közel 100 pedagógus és nem pedagógus dolgozónk is letette intézményünk akkreditált ECDL vizsgaközpontjában.

A gimnázium részt vesz a „Szegedi Iskolai Longitudinális Program" c. országos felmérés sorozatban, amely a Magyar Tudományos Akadémia kutatási projektje. A vizsgálatokat az MTA-SZTE Képességfejlődés Kutatócsoport a Szegedi Tudományegyetem Oktatáselméleti Kutatócsoport "Diagnosztikus mérések fejlesztése" című TÁMOP projektjével együttműködve végzi.

Szoros kapcsolatot alakítottunk ki a Magyar Vöröskereszttel melynek a gimnázium több éve bázisiskolája. Az együttműködés nagy segítséget nyújt tanulóinknak az érettségi bizonyítvány megszerzéséhez kötelezően előírt közösségi szolgálat teljesítéséhez. A Magyar Vöröskereszt mellett mára több mint 20 további szervezettel kötöttünk együttműködési megállapodást tanulóink közösségi szolgálat teljesítésének megszervezése érdekében.

Iskolánk matematika munkaközösségének szervezésében hirdetjük meg az általános iskolás tagintézményeink tanulóinak a ma már hagyományos Kistérségi matematika versenyt, melyre a jelentkezők száma kiemelkedően magas, 200-250 fő.

Gimnáziumunk már több mint 20 éve rendezi meg a méltán nagy ismertségre szert tett William Blake angol nyelvi szép kiejtési versenyt, melyet elsősorban Csongrád megye általános és középiskolás tanulói számára hirdettünk, 2013-tól a versenyt kiterjesztettük határon túlra is. Ettől a tanévtől a szerbiai délvidék iskoláiból is várunk magyar és szerb anyanyelvű diákokat, akik a magyarországi iskolák diákjaival együtt versenyeznek ezen az angol nyelvtanárokból, angol anyanyelvű amerikai és brit pedagógusokból álló zsűri előtt zajló megmérettetésen.

Gimnáziumunkban hagyomány a rendszeres, iskolai szervezésű koncertlátogatás. Ezeken a komolyzenei koncerteken részt vesz iskolánk valamennyi tanulója. A hagyományosan szervezett programjaink közül kiemelkedik a kultúra napja alkalmából meghirdetett képzőművészeti és fotóverseny, amikor a benyújtott művekből kiállítást és bemutatót szervezünk. Népszerű közösségi program tanulóink körében a Parlament szervezett meglátogatása, a Terror Háza kiállításainak megtekintése, a Szépművészeti Múzeumba tett kirándulás, valamint a helyi kulturális programokon és kiállításokon való részvétel. E programok aktív résztvevői a média tagozatos és rajz fakultációs tanulóink, akik előre felkészülve nemcsak pusztán hallgatói, de szervezői is az egyes eseményeknek. Főleg angol tagozatos diákjaink vesznek részt az angliai Londonba szervezett tanulmányi kiránduláson.

A társadalomismeret tanórák részeként a végzős osztályainkban a „Nyitott Bíróság" program keretében a Szegedi Ítélőtábla munkatársai tartanak előadást a tanulókat is érintő polgári jogi, munkajogi és büntetőjogi kérdésekről, a külföldi tanulás és munkavállalás jogi hátteréről.

Tanulóink szép eredményeket szerezve vesznek részt országos és helyi versenyeken is. A tagozatos tanulóink rendszerint továbbjutnak a biológia OKTV-n, s szintén a biológia oktatásunk színvonalát jelzi, hogy tanulói kutatócsoportjaink évről évre sikerrel pályáznak az EMMI által meghirdetett „Út a tudományhoz" alprogramra. Sporteredményeink közül kiemelésre kívánkoznak a labdajátékokban elért sikerek. Iskolánk röplabda csapata képviselte Magyarországot 2004-ben Cipruson az iskolai röplabda Világkupán. Röplabda csapatunk mellett rendszeresen a Diákolimpia országos döntőjébe jut floorball csapatunk, valamint évről évre vannak atlétikában és úszásban is országos döntőbe jutó tanulóink.

Élő és sikeres testvériskolai kapcsolatot ápolunk az újvidéki Svetozar Marković Gimnáziummal. E kapcsolat nemcsak segít tanulóinknak a határon túli magyarok életének megismerésében, hanem a szerb nyelvet tanuló diákjaink anyanyelvi körülmények közötti gyakorlásához, valamint az angol nyelv, mint közvetítőnyelv használatához is hozzájárul. A kapcsolatnak újabb lendületet ad, hogy iskolánk több évben is nyertes pályázatot nyújtott be a „Határtalanul, együttműködés gimnáziumok között" projektre, erre a programra a jövőben is pályázunk.