Fel!

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Szegedi Eötvös József Gimnázium, 6723 Szeged, Csongor tér 1., OM: 200909 ,Tel.: +36 62 547 060, Nyitva tartás: H-P : 6:00-21:00


Iskolánk részt vesz a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett HATÁRTALANUL! programban.




SZTE Konfuciusz Intézet

Szeged és Térsége
Eötvös József Gimnázium,
Általános Iskola
Konfuciusz Tanterem



Microsoft Innovatív Iskola Program


ECDL
KEVE

   

Az AIDS kezelése a tudomány jelenlegi állása szerint


aidsA betegség, amely feltehetően Afrikából és a Karib-szigetek felöl terjedt el, 1981-ben vált ismertté. A betegség a mai napig gyógyíthatatlan, kezeléssel is csak az emberek élettartama hosszabbítható meg.
Egy 2010-ben megjelent cikkben arról olvashatunk, hogy az amerikai kutatók két antitestet fedeztek fel, melyekkel a HIV-vírus ismert törzsének kilencven százalékát képes közömbösíteni laboratóriumi körülmények között. Az Amerikai Egyesült Államok egészségügyi kutatási központjának, a National Institutes of Health-nek tudósai felfedezték a VRCO1 és a VRCO2 antitesteket, amelyek képesek megakadályozni, hogy a HIV törzsének többsége megfertőzze az emberi sejteket. Az NIH virológusai fényt derítettek arra, hogy a két említett antitest természetes úton termelődik a HIV-pozitív ember szervezetében. A HIV módosított fehérjéje adhatja az alapot a védőoltás kifejlesztésére. A védőoltás lehet tapasz is, amivel nanomedicinát juttatnak a szervezetbe. A „mozaikvakcina” képes lenne alkalmazkodni folyamatosan a mutálódó vírushoz.


Egy 2012-ben íródott cikk szerint tíz éven belül gyógyítható lesz az AIDS. 2015-től védelmet élvezhetnek a magzatok. Az új gyógyszerek csökkentik a HIV vírus számát a szervezetben, ezért védelmet biztosít a partnernek is. A Nemzetközi AIDS Társaság két célja közül az egyik, hogy 2015-től egyetlen magzat és csecsemő sem kaphassa el a vírust az édesanyától. A másik cél az, hogy növeljék a gyógyszert szedő betegek számát. Az új tudományos terv az AIDS gyógyszerének megtalálásáért indul, amely azokból a sejtekből távolítja el a vírust, melyek nem képesek az osztódásra és immunválaszt hoz létre.
A betegség egyetlen túlélője Timothy Ray Brown, a "berlini páciens", akinek San Franciscoban élő német orvosának, Gero Hutternek meggyőződése, hogy meggyógyult. A férfi ma 46 éves. Ő egyszerre küzdött a leukémiával és az AIDS-el. Hutter egy génterápiáról zajló tanácskozáson, a St. Louis-i Washington Egyetemen első alkalommal tartott tájékoztatót. A csontvelő átültetése során olyan donort használtak, akinek egy mutáció miatt az a receptor, melyhez a HIV csatlakozik nem jelent meg a fehérvérsejteken. Az eddig kifejlesztett antiretrovirális szereket szedő pácienseknél megszűntek a tünetek, de a HIV-pozitívság megmaradt.
Jelenleg a tudomány még távol áll attól, hogy végleges gyógymódot fejlesszen ki. Kísérletek, tesztelések folyamatosan zajlanak és bízunk abban, hogy meg lesz a megoldás a „korunk pestisére”. Sikerül sok-sok millió ember életét megmenteni.

Szlanyinka Zita 10. C

 

Kapcsolódó anyagok:

 

   

 

Copyright © 2024 Szegedi Eötvös József Gimnázium Minden jog fenntartva .