Fel!
2024. október 11-én a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetségén ünnepeltük a azokat a magyar tanulókat, akik kimagasló eredményeket értek el a kínai nyelv és kultúra elsajátításában.
Iskolánk legeredményesebb tanulói Korbai Denisz Noel és Takács Lilla kiemelkedő teljesítményükért a Nagykövetségi Ösztöndíjat (Ambassador Scholarship), míg Nagy Luca Viktória és Láda Fanni a Nagykövetségi Érdemdíjat (Merit Award) nyerték el.
Az elismerő okleveleket személyesen a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete, Gong Tao adta át a tanulóknak. Az ünnepség méltó keretet adott a diákok eredményeinek megünneplésére, és hangsúlyozta a magyar-kínai kulturális kapcsolatok fontosságát.
2024. szeptember 23-án iskolánkban is megünnepeltük a kínai Ősz-közép ünnepet, ahol tanulóink izgalmas angol nyelvű bemutatókon és kreatív kézműves foglakozásokon ismerkedhettek meg a kínai kultúrával. A foglakozásokat kínai anyanyelvi tanáraink tartották. A program során diákjaink felfedezhették a kínai hagyományok eredetét és az ünnephez fűződő legendákat.
2024. szeptember 10-én újabb fontos esemény helyszíne volt iskolánk kínai nyelvoktató tanterme. A Szegedi Tankerületi Központ jóvoltából 25 db IFLYTEK okos szótártollat kaptak a most induló kínai tagozatra járó 9. évfolymos diákjaink, valamint az őket oktató kínai és magyar mentortanárok. A tollak az oktatási innováció legmodernebb termékei, segítségükkel kínai vagy magyar nyelvű szöveg, illetve beszéd azonnali fordítása valósítható meg. A tollak ünnepélyes átadásán jelen volt Wang Rui a Szegedi Konfuciusz Intézet kínai igazgatója és Dr. Gera Tibor iskolánk főigazgatója.
"2024. június 7-én, pénteken délután a Szegedi Tudományegyetem Rektori Hivatalában rendezték meg a 6. kínai „Övezet és Út” ifjúsági angol nyelvű beszédverseny” magyarországi döntőjét. A "The 6th China Daily Belt and Road Youth English Speaking Competition" Hungarian Qualifying Competition (BRESC) házigazdája Kína vezető angol lapja, a China Daily. A magyarországi döntőt a 21. Century Media, a Shanghai International Studies University (SISU) és a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézete rendezte." (forrás: SZTEhírek )
Az SZTE cikke az alábbi linken olvasható: https://u-szeged.hu/sztehirek/2024-junius/ovezet-ut-szte?objectParentFolderId=19355
M1 televízó Híradó riportja (14:02-től): https://hirado.hu/video/2024/06/07/hirado-2024-junius-7-1600/
Kínai nyelvű hírekben 02:26-tól: https://hirado.hu/video/2024/06/08/hungary-reports-in-chinese-2024-june-7/
A Kínai Nyelv Napja alkalmából rendezett konferenciát március 27-én Szegeden az SZTE Konfuciusz Intézet és a Szegedi Eötvös József Gimnázium és Általános Iskola. A konferencia témája a digitalizáció nyújtotta lehetőségek szerepe volt a kínai nyelvoktatásban.
A teljes cikk a Szegedi Tudományegyetem oldalán olvasható: link
Kapcsolódó képek:
forrás: SZTE NKI/Zentai Péter
Iskolánkban a jövő tanévtől kínai nyelvtagozatos osztály indul. Az erről szóló híradás itt olvasható a Délmagyarország napilapban:
https://www.delmagyar.hu/helyi-kozelet/2023/12/kinai-tagozatos-kepzes-indul-jovore-az-eotvos-iskolaban
A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola az SZTE Konfuciusz Intézetével együttműködve április 5- én országos egész napos konferencia rendezésével emlékezett meg a Kínai Nyelv Napjáról. Az intézmény az alap- és középfokú kínai nyelvoktatás regionális központja, itt adták át a vidék első Konfuciusz Tantermét is. A 130 regisztrált jelenléti és online résztvevővel tartott rendezvényt köszöntötte Prof. Dr. Széll Márta a Szegedi Tudományegyetem stratégiai rektorhelyettese és a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetsége nevében Wang Rui, az SZTE Konfuciusz Intézet kínai igazgatója.
A délelőtti plenáris ülésen először Erdélyi Zsuzsanna, a budapesti Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium igazgatónője a kínai nyelv oktatásáról tartott személyes tapasztatok alapján illusztrált előadást. Ezt követően Zoltai Alexandra az SZTE Konfuciusz Intézetének magyar igazgatója „Miért pont Kína” címmel beszélt a Kínában szerzett személyes tapasztalatiról. Majd Dr. Horváth Levente, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ igazgatója, volt sanghaji főkonzul, aki Sanghajból jelentkezett online, diplomataként megélt élményeiről tartott élvezetes beszámolót, , végül a délelőtti program zárásaként Ipolyi Éva kínai tolmács és fordító, a Magyar-Kínai Baráti Társaság alelnökétől értesülhettünk a tolmácsolás kulisszatitkairól.
A konferencia délutáni programja magyar és angol nyelvű szekció beszélgetésekkel folytatódott a kínai nyelv hatékony tanításáról és hasznosságáról. A témához kapcsolódó bemutató órák is elérhetőek voltak: a Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola Kossuth Lajos Tagintézményének 2. és 5. osztályában, valamint a gimnáziumi tagintézmény 9. évfolyamos nyelvi csoportjában tartott kínai nyelvórákat tekinthették meg az arra regisztrált érdeklődők.
A nap zárásaként a rendező intézmény főigazgatója, Dr. Gera Tibor foglalta össze a nap során elhangzott főbb megállapításokat, így itt is elhangzott, hogy nagy szükség mutatkozik az ilyen, a kínai nyelv tanításában érintett intézmények együttműködését segítő, a tapasztatokat átadó és értékelő rendezvényre. A résztvevők a jövő évi viszontlátás reményében búcsúztak el egymástól.
"A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskolában egyebek között a kínai nyelvoktatás eredményei is mérlegre kerültek a tanév első félévének értékelése során. A Konfuciusz Tanterem címmel rendelkező intézmény e téren végzett munkája meghatározó a térségben.
A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskolában (SZTEJKI) – mind a gimnáziumi székhelyen, mind az általános iskolai tagintézményekben - a kínai nyelvoktatás eredményeit is áttekintették a tanév első félévének értékelése során.
...."
A szegedi Tankerületi Központ cikke az alábbi linken olvasható tovább.
A Tiencsini Idegennyelvi Egyetem valamint a Kínai Oktatási Minisztérium Nyelvi Oktatási és Együttműködési Központja szervezésében 2022. december 16-án rendezték meg a kínai nyelvoktatás nemzetközi online konferenciáját több mint hetven meghívott vendég részvételével. A „Language as the Bridge to Form an Innovative Cooperation” című program áttekintette a kínai nyelv tanításának nemzetközi tapasztalatait és eredményeit. A program kiemelt előadójaként az Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola képviseletében dr. Gera Tibor, az intézmény főigazgatója tartott összefoglaló előadást a kínai nyelvoktatás eddig megvalósult gyakorlatáról, valamint a magyar kínai két tanítási nyelvű oktatás bevezetésének lehetőségéről. A több, mint négyórás konferencia előadói Kínán kívül számos ország színeiben vettek részt a konferencián: az oktatási szakértők, vezetők és gyakorló tanárok többek között az USA, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság, Kanada, valamint Kolumbia képviseletében ismertették a Kínával való oktatási és kulturális együttműködés eredményes gyakorlatait és kihívásait.
Iskolánk volt tanulója, Csóti Patrícia, aki jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi karának hallgatója, kínai nyelvből sikeres felsőfokú nyelvvizsgát tett.
Gratulálunk volt tanítványunknak!
邹浩靖,汉语国际教育专业硕士,上海外国语大学公派教师,曾任教于摩洛哥哈桑二世大学孔子学院。2021年12月起任教于匈牙利赛格德大学孔子学院。爱好摄影与篆刻,希望能通过汉语教学让更多的国际学生感受到中华文化之美。
Haojing ZOU (Ethan), with a M.A. degree in TCSOL, was officially sent to SZTE CI as a Chinese teacher in December 2021 by Shanghai International Studies University. Before that, he was teaching Chinese at Hassan II University of Morocco. Having hobbies in photographing and traditional Chinese seal cutting, Ethan hopes to greatly arouse the international students’ interest in the splendid Chinese cultures through his Chinese teaching.
Zou Haojing (Ethan), mesterdiplomás kínai mint idegennyelv tanár. Szegedi pályafutását megelőzően a marokkói Hassan Egyetemen tanított kínai nyelvet. A fotózással és a hagyományos kínai pecsétvéséssel foglalkozó Ethan reméli, hogy kínai tanítása révén nagymértékben felkelti a nemzetközi hallgatók érdeklődését a csodálatos kínai kultúrák iránt.
彭迪雅,匈牙利赛格德大学孔子学院海外志愿者汉语教师,赛格德大学教育学在读博士生。获得陕西师范大学国际汉语教育学士学位和香港教育大学国际中文教育硕士学位,曾于西安公立中学作为初中语文教师任教一年。她希望通过汉语教学来开阔学生的眼界,帮助学生了解历史悠久而博大精深的中华文化。
Diya Peng, a doctorate candidate in educational science at the Univeristy of Szeged, is a Local Volunteer Chinese Teacher at SZTE CI. Obtaining her B.A. degree in international Chinese language education from Sha’anxi Normal University and her M.A. degree in the same area from the Education University of Hong Kong, Diya worked one year as a teacher of Chinese language and literature at a secondary school in Xi’an City. She hopes to broaden the students’ horizon in learning the historical and profound Chinese culture through her Chinese teaching.
Peng Diya, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusz jelöltje, szegedi hallgatóként a Konfuciusz Intézet önkéntes kínai tanára. Diya diplomáit a Sha'anxi valamint a Hongkongi Egyetemen szerezte. Egy évig Xi’an városban tanított kínai nyelvet és irodalmat. Reméli a kínai történelem és kultúra megismertetése és oktatói tevékenysége által kiszélesítheti a diákok látókörét.
A Chinese Bridge kínai nyelvi verseny országos döntőjének adott helyt a SZTEJKI Eötvös József Gimnázium 2021. május 27-28-án. A nyelvi verseny online lebonyolítású volt, a szegedi versenyzők a döntőn a gimnáziumból jelentkeztek be. Az első napon Samaneh Raiss Saghaghi, az SZTE hallgatója az egyetemisták versenyében szerezte meg a győzelmet. A szombati napon Csóti Renáta, az Eötvös gimnázium 12. A osztályának tanulója versenyzett az ország többi kínai nyelvet tanító iskola diákjával a legjobbak számára kitűzött célért, a Kínában megrendezésre kerülő nemzetközi döntőben való részvételért. Tanulónk végül a budapesti Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium diákja mögött a II. helyezést szerezte meg. A verseny iskolai helyszínén szurkolt a szegediek sikeréért a felkészítő tanár, Xu Xiaolu Luna tanárnő, valamint az SZTE Konfuciusz Intézetének magyar és kínai igazgatója, Mohr Richárd és Wang Lei.
A versenyzők eredményeihez gratulálunk. A versenyről további részletek a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet honlapján olvashatók:
Az SZTE Konfuciusz Intézet hallgatói az Intézet fennállása óta a legjobb eredményt érték el a Chinese Bridge kínai nyelvi verseny magyarországi döntőjén
Kína magyarországi nagykövete, Qi Dayu úr megnyitó beszéde
Csóti Renáta előadása a versenyen
Kínai Nyelv Napja 2021 online konferencia (balról jobbra, fentről lefelé) Mohr Richárd Igazgató Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet, Erdélyi Zsuzsanna igazgató Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, Wang Lei igazgató Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézet, Gulyás Anett egyetemi adjunktus Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Kínai Tanszék, Kecse-Nagyné Bánszki Zsuzsanna igazgató SZTEJKI Kossuth Lajos Általános Iskola, Dr. Gera Tibor főigazgató Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola, Song Xia és Wu Yufeng Shanghai International Studies University (SISU)
A Szeged és Térsége Eötvös József Gimnázium, Általános Iskola a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetével együttműködve március 12-én országos egész napos online konferenciát rendezett a kínai nyelv általános és középiskolai oktatásáról. Az Eötövös az alap- és középfokú kínai nyelvoktatás regionális bázisintézménye, itt adták át a vidék első Konfuciusz Tantermét is. A 120 regisztrált résztvevővel tartott online rendezvényt köszöntötte Plesovszkiné Ujfaluczki Judit a Szegedi Tankerületi Központ igazgatója, Prof. Dr. Zakar Péter a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese és Wang Zheng kulturális tanácsos a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetségéről.